Bel Fıtığı Ağrısı

Bel Fıtığı Nedir?
Bel omurları arasında bulunan disklerin yapısının bozulması, diskleri çevreleyen zarın yırtılması ile diskin bombeleşmesi ve çevresindeki sinirlere bası yapmasına fıtık denir. Fıtığın sinir üzerine basısı ne kadar fazla ise şikayetler o kadar şiddetli olur. MR da bazı disklerin fıtıklaşmış olmasının hasta için bir zararı yoktur. Fıtıklaşan diskin bası yaptığı durumlarda bel fıtığı hastalığından bahsedilir.


Bel Fıtığı Neden Oluşur?
Vücut ağırlığımızı taşıyan omur ve disklerin üzerine ani ve şiddetli yük binmesi bel fıtığına neden olur. Yükün bel ve karın kasları tarafından omurgada eşit olarak dağıtılması gerekir. Bu nedenle bel ve karın kasları zayıf olan hastalarda bel fıtığı oluşma riski artar. Bazen genetik yatkınlık da söz konusudur. Diskin fıtıklaşmasını engelleyen zar bazı kişilerde daha zayıftır, bu durumda da risk artar. Yine sigara içiciliği ile de bu zarın direncinin azaldığı ve daha kolay yırtıldığı da bilinmektedir.


Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur?
Yaklaşık 2 haftayı geçen bel ağrısı bel fıtığının ilk belirtilerindendir. Bel ağrısı ile birlikte bacak ve ayağa yayılan ağrı başlar. Bazen bel ağrısı tamamen kaybolur, kalça ve bacağa yayılan ağrı artar. Ani uyuşukluk ve güçsüzlük olabilir. Bu belirtiler görüldüğünde ilk yapılması gereken detaylı muayenedir. Muayene sonrası gerekiyorsa çekilecek MR ile fıtık teşhisi net olarak konulabilir.


Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde en etkili yöntemlerden biri G Therapy methodudur. Bir manuel terapi methodu olan G Therapy uygulamasında, omurga çevresindeki derin dokulara özel bir cihaz yardımıyla ulaşılarak fıtığın sinir üzerine yapmış olduğu bası ortadan kaldırılır. Deri altına girilmeden uygulanan, yan etkisi ve riski olmayan bir yöntemdir. G Therapy eğitimini almış uzman fizyoterapistler tarafından uygulanır. G Therapy uygulamasının ardından tamamlayıcı olarak kuru iğneleme, graston, kupa terapi, kinezyolojik bantlama uygulamaları yapılır. Kişiye özel egzersizlerle tedavi programı desteklenir.