Boyun Fıtığı Ağrısı

Boyun Fıtığı Nedir?
Tıbbi ismi Servikal Disk Hernisi olan boyun fıtığı, omurlar arasında yastık görevi gören disklerinyırtılması ya da kayması sonucu omuriliğe veya omurilikten ayrılan sinirlere baskı yapmasıdır.


Boyun Fıtığı Neden Oluşur?
Travmalar, zorlanmalar, uzun süre hareketsizlik ya da yanlış hareket, diskin yaşlılığa bağlı su kaybetmesi sonucu disklerde aşınma ve fonksiyon kaybı meydana gelir. Diskin dış tabakası aşınarak veya yırtılarak içindeki jelatinöz sıvı, omur ve sinir aralıklarına sızar. Bu klinik tabloya boyun fıtığı denir. Disk normal özelliğini zamanla kaybeder ve kireçlenir. Etrafındaki sinirlere baskı yapar. Bu baskı sonucu sinir sıkışarak ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olur.


Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?
-Boyun, sırt, kol ve omuzlarda ağrı
-Kollarda uyuşma ve his kusuru
-Kollarda karıncalanma
-Kollarda güç kaybı
-Reflekslerde azalma
-Kollarda incelme


Radikülopati olarak ifade edilen belirtiler, fıtıklaşma sonrasında o bölgede başlayan ve vücudun alt kısımlarına doğru yayılan şikayetleri tanımlar. Boyun fıtığı sonrasında kişinin boynunda hissettiği ağrı omuz, kol ve eline doğru yayılım gösterebilir. Ağrı dışında servikal radikülopati tespit edilen kişilerde boyundan ellerine doğru yanma, karıncalanma ve güçsüzlük gibi belirtiler eşlik edebilir.


Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Boyun fıtığı hastalarının yaklaşık olarak %10’unda cerrahi müdahale gereksinimi meydana gelebilir. Bu ameliyatta amaç diskin sinire baskı yapan kısmının çıkarılmasıdır. Bunun dışındaki hastalarda çeşitli fizik tedavi yöntemleri ile fıtık tedavisi yapılır. Bu yöntemlerden en etkilisi G Therapy methodudur. Bir manuel terapi methodu olan G Therapy uygulamasında, omurga çevresindeki derin dokulara özel bir cihaz yardımıyla ulaşılarak fıtığın sinir üzerine yapmış olduğu bası ortadan kaldırılır. Deri altına girilmeden uygulanan, yan etkisi ve riski olmayan bir yöntemdir. G Therapy eğitimini almış uzman fizyoterapistler tarafından uygulanır. G Therapy uygulamasının ardından tamamlayıcı olarak kuru iğneleme, graston, kupa terapi, kinezyolojik bantlama uygulamaları yapılır. Kişiye özel egzersizlerle tedavi programı desteklenir.